Bajki to, jak mówi nam definicja, ukształtowany w starożytności gatunek utworu poetyckiego, narracyjnego lub epigramatycznego, o charakterze moralistycznym. Bajki edukacyjne z kolei to inaczej anegdoty, które zawierają w sobie jakąś uniwersalną prawdę lub wartość życiową. Przywykło się mówić i uważać, że dla naszych pociech najlepsze są bajki dla dzieci, czyli bajki, w których zawsze zło zostaje pokonane przez dobro, bajki, w których rzeczywistość miesza się ze snem.
Dlatego też pod naszym niejako wpływem najpopularniejsze bajki, jakie lubią nasze dzieci, to właśnie bajki pełne fantastycznych postaci, które czarując, zmieniają rzeczywistość na dużo łatwiejszą i bardziej kolorową. Jednakże coraz większym zainteresowaniem cieszą się ostatnio bajki edukacyjne. Bajki edukacyjne i ich wpływ na nasze maluchy są dość znaczące.
Po pierwsze, tego typu bajki edukacyjne wprowadzają dzieci łagodnie w świat wartości, pokazują, co jest dobre, a co złe, jak warto się zachowywać, a czego raczej nie powinniśmy robić. Wielu znawców rozwoju dziecięcego twierdzi, iż dzieciom powinno czytać się bajki filozoficzne, gdyż to pozwala im na szybsze zrozumienie reguł panujących w otaczającym je świecie. Po drugie, bajki filozoficzne, prócz prezentacji baśniowych krain i postaci, przybliżają dzieciom rzeczywistość, jaka może stać się także i częścią ich własnego życia.
Najpopularniejsze bajki dla dzieci o charakterze edukacyjnym to bajki Ezopa. Pobudzają one wyobraźnię dziecka, ale ponadto zmuszają też do myślenia samych dorosłych, dlatego też warto razem z dziećmi czytać bajki filozoficzne. Będzie to bowiem z pożytkiem zarówno dla samych dzieci, jak i dla rodziców.