Napisanie pracy magisterskiej jest łatwe czy trudne? Nie ma jednoznacznej i prostej odpowiedzi na tak postawione pytanie. Podchodząc do problemu w sposób modelowy, należy stwierdzić, że przygotowanie dzieła naukowego jest zadaniem na kilka, a nawet więcej miesięcy. Wiele jednak zależy od autora, promotora i ich podejścia do swoich obowiązków.
Może się też zdarzyć, że student kupi gotową pracę dyplomową albo zleci jej wykonanie. Wówczas dokona kilku modyfikacji, oprawi i przedstawi w dziekanacie jako swoją. W takiej sytuacji praca magisterska jest zwykłą formalnością (choć może się zdarzyć tak, że nieznający tematu student nie przejdzie egzaminu dyplomowego, ponieważ nie będzie w stanie odpowiedzieć na pytania komisji dotyczące problematyki dzieła).
Praca nad dziełem naukowym zajmuje przynajmniej kilka miesięcy, ponieważ wymaga od twórcy zebrania materiałów, danych, dotarcia do źródeł. To zajmuje czas, a przecież student musi jeszcze spokojnie pomyśleć, przeanalizować koncepcję pracy magisterskiej, jej strukturę, warstwę słowną. Zdobycie informacji nie musi być wcale takie łatwe i bezproblemowe, gdyż nie wszystkie instytucje publiczne okazują się pomocne.
Student musi zgłębić materię, jaką ma się zajmować, a tego nie da się zrobić w tydzień czy nawet miesiąc. Gdyby tak było, seminaria dyplomowe nie zaczynałyby się już dwa lata przed planowanym końcem studiów. W tak przedstawionym ujęciu obowiązków żaka praca magisterska jest wyzwaniem - czasochłonnym, ale ciekawym, inspirującym, rozwijającym i dającym na końcu satysfakcję.