Dla większości studentów praca magisterska jest wyzwaniem

Podchodząc problemu modelowy, powinno

Napisanie pracy magisterskiej jest łatwe czy trudne? Nie ma jednoznacznej i prostej odpowiedzi na tak postawione pytanie. Podchodząc do problemu w sposób modelowy, należy stwierdzić, że przygotowanie dzieła naukowego jest zadaniem na kilka, a nawet więcej miesięcy. Wiele jednak zależy od autora, promotora i ich podejścia do swoich obowiązków.

Dokona kilku modyfikacji, oprawi przedstawi

Może się też zdarzyć, że student kupi gotową pracę dyplomową albo zleci jej wykonanie. Wówczas dokona kilku modyfikacji, oprawi i przedstawi w dziekanacie jako swoją. W takiej sytuacji praca magisterska jest zwykłą formalnością (choć może się zdarzyć tak, że nieznający tematu student nie przejdzie egzaminu dyplomowego, ponieważ nie będzie w stanie odpowiedzieć na pytania komisji dotyczące problematyki dzieła).

Zajmuje czas, student zmuszony

Praca nad dziełem naukowym zajmuje przynajmniej kilka miesięcy, ponieważ wymaga od twórcy zebrania materiałów, danych, dotarcia do źródeł. To zajmuje czas, a przecież student musi jeszcze spokojnie pomyśleć, przeanalizować koncepcję pracy magisterskiej, jej strukturę, warstwę słowną. Zdobycie informacji nie musi być wcale takie łatwe i bezproblemowe, gdyż nie wszystkie instytucje publiczne okazują się pomocne.

Przedstawionym ujęciu obowiązków żaka działalność

Student musi zgłębić materię, jaką ma się zajmować, a tego nie da się zrobić w tydzień czy nawet miesiąc. Gdyby tak było, seminaria dyplomowe nie zaczynałyby się już dwa lata przed planowanym końcem studiów. W tak przedstawionym ujęciu obowiązków żaka praca magisterska jest wyzwaniem - czasochłonnym, ale ciekawym, inspirującym, rozwijającym i dającym na końcu satysfakcję.